دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۲- نصب دوربین مداربسته: قرار دادن DVR

در این مقاله آموزش نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) را خواهیم داشت. سعی ما بر این است که تاجایی که ممکن است مراحل نصب دوربین مدار بسته را به بیان ساده و قابل فهم برای عموم ذکر کنیم. بنابراین تصمیم گرفتیم نحوه نصب دوربین مدار بسته و DVR در ۶ مرحله ساده ذکر کنیم. نصب سیستم دوربین مدار بسته می تواند یک کار گران قیمت باشد و به عبارتی هزینه زیادی برایتان داشته باشد. اما نگران نباشید! هدف ما در این مقاله با بیان مراحل نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) کاهش هزینه های شما می باشد. در نتیجه اگر مایلید که هزینه های خود را کاهش دهید این مراحل ساده را دنبال کنید و نصب را خودتان انجام دهید.

لازم به ذکر است آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه یا هر آموزش نصب دوربین مدار بسته دیگری مانند آموزش نصب دوربین مداربسته وایرلس نیاز به یک مقاله تخصصی دارد که ما در این مقاله به جزئیات آن نمی پردازیم.

همچنین برای موارد زیر می توانید با ما تماس بگیرید:

 • نصب دوربین مداربسته در محل کار
 • نصب دوربین مدار بسته در منزل
 • قیمت نصب دوربین مدار بسته
 • نصب دوربین مدار بسته روی گوشی

همین الان با ما تماس بگیرید  (مشاوره رایگان)  ۰۹۱۲۸۲۷۹۰۲۲

قبل از نصب دوربین مداربسته برنامه ریزی کنید

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

مهمترین بخش نصب سیستم دوربین مداربسته (Installation of CCTV) انتخاب نقاط مناسب برای دوربین و DVR برای به حداکثر رساندن پوشش دوربین و به حداقل رساندن طول کابل (که به نوبه خود باعث کاهش نویز در تصویر می شود و می تواند بر کیفیت فیلم تأثیر بگذارد) است. برای فضای داخلی ساختمان گوشه ای از اتاق را انتخاب کنید که بیشتر نقاط ورود به اتاق از آن نقطه قابل مشاهده باشد.برای بیرون از ساختمان یک مکان بالاتر را انتخاب کنید که درب ، روی پنجره ها و پارکینگ و غیره را پوشش دهد. مثلا برای برج ها با طبقات زیاد بهتر است نقاط بالاتر از ۱۰ طبقه را انتخاب کنید تا به راحتی خراب نشود.

در حالت کلی نصب دوربین مداربسته ۵ دسته بندی کلی دارد:

۱- نصب دوربین مداربسته: نصب دوربین

دوربین را در محل مورد نظر قرار دهید. علائم راهنما را برای سوراخ کردن نقطه مورد نظر نشانه گذاری کنید! رولپلاک را با چکش وارد محل مورد نظر کنید. حالا دوربین را محکم ببندید! کابل برق دوربین را در نزدیکی دوربین قرار دهید.

۲- نصب دوربین مداربسته: قرار دادن DVR

DVR (ضبط کننده) دستگاهی است که در آن دیسک سخت (هارد) وجود دارد. بنابراین تمام ضبط های دوربین مدار بسته شما در داخل یک DVR قرار دارند. توصیه می شود که DVR را درون یک محل امن قرار دهید تا حتی اگر سارق قصد صدمه زدن  به DVR را داشته باشد ،  نتواند فیلم های ضبط شده را از بین ببرد. این یک قدم اساسی برای اطمینان از یک سیستم امنیتی امن برای خانه و یا محله کار شما است.

۳- مدیریت کابل ها و سیم کشی برای cctv

برای همه کابل ها از دوربین گرفته تا محل قرارگیری DVR مسیر را برنامه ریزی کنید. برای حفظ و سالم ماندن کابل ها ، از داکت سیم استفاده کنید. داکت ها را در طول مسیر نصب کنید و کابل های کواکسیال را داخل آن قرار دهید.

۴- نصب دوربین مداربسته: اتصال سیمها و مراحل اتصال به DVR

کابل  از طریق فیش BNC  به دستگاه ضبط متصل می شود. حدود ۱٫۵ سانتی متر پوشش بیرونی کابل  را بردارید(به اصطلاح خودمانی سیم را به اندازه یک سانت و نیم لخت کنید). کل سیم یا همان حلقه سیم مدور را به سمت کابل با قطر گسترده تر به سمت انتهای کابل بکشید. حالا عایق سفید را که کابل داخلی را پوشانده است جدا کنید. اکنون این کابل های بدون پوشش و بدون عایق را به فیش BNC مجهز کنید. این کار یک ارتباط مطمئن ایجاد می کند.

۵- روشن کردن سیستم و تست تغذیه ویدیوی دوربین مداربسته

با روشن کردن دوربین ها به دنبال آن نمایشگر و DVR را شروع کنید. دستگاه DVR را مطابق با کتابچه راهنمای کاربر ارائه شده با DVR خوب تنظیم کنید. برای تأیید اینکه هر دوربین به درستی کار می کند و زاویه دید مطلوب را ارائه می دهد از تصویر هر دوربین را چک کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید.

روش سه گانه را برای نصب دوربین مداربسته بکار ببرید

طبق مراحل بالا می توانید با توجه به نوع دوربین ها و دستگاه دی وی آر یک برنامه ریزی درستی انجام دهید. البته طبیعی است در این میان نقشه ساختمان یک نقش مهم را ایفا می کند. باید ساختمان را یک بررسی کلی کنید تا بتوانید یک سیستم نظارتی عالی ببندید. برای آنکه بتوانید یک سیستم حرفه ای نصب کنید می توانید از ۳ روشی که در زیر ارائه می شود به صورت مرحله مرحله و گام به گام استفاده نمایید.

الف – روش ۱ نصب دوربین مداربسته: آماده سازی ساختمان در ۵ مرحله

در اولین مرحله بعد از تصمیم به نصب دوربین مداربسته شما باید ساختمان و یا خانه مدنظر را بررسی نمایید. لیست مورد نیاز از آنچه لازم دارید تهیه کنید. مثلا اینکه چند دوربین لازم دارید چند متر سیم تخمین میزنید و از این قبیل. نقاط نصب را مشخص کنید. و به طور کلی مقدمات کار را کامل مهیا کنید.

۱- لیست نیازهای نظارتی خود را تهیه کنید

نظارت بر هر متر مربع از خانه شما هم گران است و هم ممکن است ناکارآمد شود. بنابراین باید اولویت بندی کنید در چه مناطقی می خواهید بیشترین دید را داشته باشید. یک نمودار و نقشه کلی از خانه و ساختمان بکشید. یا نگاهی به طرح های آن کنید. توجه داشته باشید که در چه جاهایی مایل به قرار دادن دوربین هستید. وقتی کارتان تمام شد همه مکان ها را بررسی کنید. مطمئن شوید که ان نقطه به هیچ وجه مسدود نشده و بهترین نمای ممکن را ارائه می دهد.

ممکن است دوربین را بخواهید برای:

 1. درهای ورود و خروج
 2. خیابان
 3. حیاط و…
 4. پارکینگ و مسیرهای اتومبیل
 5. پشت بام
 6. راه پله ها

۲- نصب دوربین مداربسته: قرار دادن DVR

۲- پکیج مناسب را متناسب با نیاز خود تهیه کنید

شما می توانید هر قطعه را بصورت جداگانه خریداری کنید. اما خرید پکیج های دوربین معمولاً ارزان تر و آسان تر است. حداقل سیستم شما باید دارای ۱-۳ دوربین ، یک DVR (ضبط کننده فیلم ) ، سیم کشی مناسب (کابل های کواکسیال مسی باکیفیت و BNC) و کابل های برق باشد.

 • امنیت اصلی منزل: یک پکیج با ۲-۳ دوربین در فضای باز (برای نظارت بر درها) و یک DVR تهیه کنید.
 • نظارت بر کودکان خود: دوربین ها می توانند یک اتاق کوچک را بطور موثری پوشش دهند تا امکان این را داشته باشید که در هر لحظه به طور انلاین تصاویر دوربین را چک کنید.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۳- نوع دوربین مورد نیاز خود را قبل از خرید مشخص کنید

هنگامی که می دانید چند دوربین مورد نیاز شماست باید در مورد دوربین های که می خواهید فکر کنید. یک سیستم نظارت بر منزل می تواند از چند صد هزارتومان تا بالای چند میلیون تومان هزینه داشته باشد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که نوع دوربین مورد نیاز قبل از خرید را در نظر بگیرید. خرید کامل “پک نظارتی” معمولاً ارزان تر و نصب آن آسان تر است.

 • سرپوشیده یا در فضای باز: دوربین های داخلی(indoor) برای قرارگیری در معرض باد و باران و طوفان طراحی نشده اند. برای محیط های باز (outdoor) باید از دوربین های فضای باز استفاده کنید.
 • سنجش حرکت: بعضی از دی وی ار ها(ضبط کننده ها) فقط هنگام مشاهده حرکت ضبط را اغاز می کنند درنتیجه باعث صرفه جویی در فضای هارد می‌شوند.
 • مشاهده از راه دور: مشاهده تصاویر دوربین در هر لحظه یک از ویژگی های مهم یک سیستم نظارتی خوب است. که این امکان را به شما می دهد تا با هر دستگاهی اعم از موبایل کامپیوتر و….. به صورت انلاین تصاویر را چک کنید.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۴- دستگاه ضبط و مانیتور را تنظیم کنید

برای ذخیره و مشاهده فیلم های خود به ضبط کننده فیلم (DVR) نیاز دارید. این دستگاه تصاویر دوربین ها  را دریافت می کند. آنها را بر روی هارد ذخیره میکند و می تواند تصاویر را بر روی مانیتور یا تلویزیون نمایش دهد. هارد دیسک دستگاه DVR که ظرفیت های متنوعی دارد به آنها اجازه می دهد مقدار مشخصی از فیلم را از صدها ساعت تا یک روز ضبط کند. ضبط کننده های تحت شبکه (NVR) و نیز به همان روش DVR کار می کنند.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۵- قبل از نصب تجهیزات خود را آزمایش کنید

قبل از نصب هر کاری کابل ها ، DVR ، دوربین های خود را کنترل کرده و بر روی کارها نظارت کنید.

ب- روش ۲ نصب دوربین مداربسته

بعد از انجام مراحل ابتدایی نوبت به نصب دروبین مداربسته در نقاط مشخص شده در مرحله الف میرسد.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۱- نصب دوربین مداربسته: برای دوربین خود یک زاویه زیاد و گسترده انتخاب کنید

بهترین زاویه اتاق ها معمولاً کنج دیوار است اما این موضوع ثابت نیست و بستگی به شرایط دارد. اطمینان حاصل کنید که دوربین برمحل مورد نظر به خوبی نصب شده و زاویه مناسبی دارد تا بتوانید تصاویر را به وضوح مشاهده کنید. اگر دوربینی را نصب می کنید آن را بالاتر از دسترس قرار دهید تا به راحتی توسط سارقان اسیب نبیند.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۲- نصب دوربین مداربسته: دوربین خود را بر روی دیوار نصب کنید

روش نصب دوربین بر روی دیوار

 1. پایه دوربین را در محل مورد نظر خود قرار دهید.
 2. با استفاده از یک ابزار روی دیواری که پیچ باید در آن قرار داشته باشد علامت بزنید.
 3. با استفاده از دریل محل مورد نظر را سوراخ کنید
 4. از چکش برای قرار دادت رولپلاک در دیوار کمک بگیرید
 5. پیچ را به دیوار با کمک پیچ گوشتی و ابزار پیچ کنید.
 6. دوربین را با زاویه دلخواه خود قرار دهید

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۳- نصب دوربین مداربسته: دوربین خود را به یک منبع تغذیه وصل کنید

دوربین را به منبع تغذیه اعم از اداپتور و یا منبع تغدیه مرکزی متصل کرده تا روشن شود.

 • مزایای استفاده از اداپتور: اگر اداپتور بسوزد شما تنها تصویر یک دوربین را ندارید و می توانید به راحتی آن را تعویض کنید.

مزایای استفاده از منبع تغذیه مرکزی: اگر تحت هر شرایطی منبع تغذیه مرکزی بسوزد شما تصاویر تمامی دوربین ها را از دست می دهید و باید آن را به سرعت تعویض نمایید.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۴- نصب دوربین مداربسته: دوربین را به DVR خود وصل کنید

دوربین های انالوگ با استفاده از اتصال BNC متصل می شوند. کابل های BNC کاربردی ساده دارند. از دو طرف یکسان هستند و شما به سادگی آنها را به دی وی ار وصل می کنید. یک سر آن را به دوربین خود و دیگری در یکی از درگاه های  ورودی DVR  وصل کنید. اتصالات را چک کنید تا به درتی متصل شده باشند.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۵- نصب دوربین مداربسته: مانیتور را به دستگاه DVR وصل کنید

برخی از DVR ها می توانند با کابل های HDMI یا کابل های VGA به مانیتور یا تلویزیون متصل شوند. با استفاده از اتصال مورد نظر خود یک کابل (HDMI  و یا VGA البته بستگی به دستگاه دی وی ار دارد) را از درگاه خروجی DVR را به ورودی مانیتور وصل کنید. البته اتصال به مانیتور و یا تلویزیون اختیاری است . اما بر ای ساختمان ها و یا مجتمع هایی که نگهبان دارند بسیار مناسب است. نگهبان می تواند تصاویر را زنده مشاهده کند و یا فیلم های ضبط شده قبلی را ببیند.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۶- نصب دوربین مداربسته: عیب یابی هرگونه مشکل اتصال

بررسی کنید که دوربین و دستگاه DVR و مانیتور همه به  منبع تغذیه وصل شده و روشن شده باشند. اطمینان حاصل کنید که کابل های شما به طور ایمن وصل شده اند و ورودی های مناسب را به دی وی ار وصل کرده باشید. اگر مشکلی وجود داشت و دوربین ها تصویر نداشتند. احتمالا موارد زیر پیش امده است:

 • مشکل داشتن منبع تغذیه
 • مشکل داشتن دوربین
 • اسیب دیدن سیم و یا اتصال BNC

پ- روش ۳ نصب دوربین مداربسته: مراحل اخر نصب دوربین

در این مرحله باید همه چیز را با هم منطبق کنید و کارهای نهایی برای تکمیل پروژه را بکار ببندید.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۱- یک “مرکز نظارت” یا “اتاق کنترل” مرکزی در پروسه نصب دوربین مداربسته ایجاد کنید

هنگامی که در حال نصب دوربین ها هستید به یک مکان ساده برای جمع کردن کابل ها و متصل کردن انها به DVR خود نیاز دارید. در جایی که می‌توانید از هر کجای خانه به راحتی سیم را اجرا کنید. اتاق های طبقه بالایی ، دفاتر و …… شما مکان های خوبی را برای قرار دادن دستگاه دی وی ار (دستگاه ضبط) است.

شما فقط به یک DVR برای همه دوربین های خود نیاز دارید.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۲- از کابل های خوب برای سیم کشی سیستم خود استفاده کنید

متداول ترین کابل برای دوربین کابل RG59 همراه با برق است. این کابل دو رشته دارد یکی برای برق و دیگری برای فیلم است. این بدان معناست که برای هر دوربین فقط باید یک سیم بکشید! این نوع کابل به عنوان کابل  RG59 شناخته  می شود. طرف قرمز و سیاه برای برق است . قرمز مثبت و سیاه منفی است. کابل منفرد و استوانه ای مخصوص انتقال تصویر به دی وی ار (DVR) است که باید به  انتهای آن یک  فیش BNC متصل کنید.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۳- برای تغذیه چند دوربین از منبع تغذیه مرکزی استفاده کنید

منبع تغذیه مرکزی در حال حاضر ۱۵۰ هزار تومان به بالا(اردیبهشت ۹۹ ) قیمت دارد. وبه این صورت عمل میکنید که شما منبع تغذیه را به برق متصل کرده و برق دوربین ها را از طریق خروجی های منبع تغذیه تامین نمایید. با این وجود برای وصل کردن هر دوربین به منبع تغذیه شما باید تا محل قرارگیری منبع تغذیه سیم کشی کنید. قبل از خرید پاور اطمینان حاصل کنید که به چه تعداد پورت و به چند امپر برای تامین برق دوربین خود  نیاز دارید تا بعدا نیازی به خرید دوباره نداشته باشید. اگر منبع تغذیه با ظرفیت بیشتری تهیه کنید حتی  اگر در ایتده دوربین اضافه کنید داشته به مشکل برخورد نخواهید کرد.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۴- هر کابل کواکسیال را به درگاه DVR جداگانه وصل کنید

دستگاه DVR شما می‌تواند چندین دوربین را به طور همزمان کنترل کند! به شما امکان می‌دهد هر اتاق خانه را تنها با یک دستگاه ضبط کنید. مانیتور شما هر دوربین را جداگانه نشان می دهد.

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

۵- سیم های خود را محافظت کنید. بهتر است آنها را مخفی کنید

برای داشتن یک سیستم واقعی حرفه‌ای می‌توانید کابل های خود را از طریق دیوارها و به سمت مرکزنظارت خود اجراکنید! از نقطه شروع سیم ها از چیدمان دیوارها و محل قرارگیری لوله ها ، کابل ها یا گل میخ ها مطمئن باشید! اجرای کابل ها به شما نیاز دارد که سوراخی را در دیوار ایجاد کنید! سپس کابل را از طریق دیوارها به DVR خود از طریق فضای باز در خانه بچسبانید! اگر در حفر سوراخ های داخل دیوار و کابل های در حال اجرا راحت نیستید! با یک متخصص حرفه ای در این زمینه برای پروژه های سنگین همکاری کنید! همچنین می توانید با استفاده از ابزار منگنه کابل ها را به دیوارها یا پایه های پایه ایمن متصل کنید! کابل ها را در زیر فرش ها پنهان کنید! اما آنها را به سمت پایین بچسبانید تا کسی به طور اتفاقی آن را خراب نکند.

تجهیزات مورد نیاز برای نصب یک سیستم دوربین مدار بسته

بطور کلی دو دسته سیستم دوربین مداربسته آنالوگ و شبکه مورد استفاده هستند.
برای نصب و راه اندازی هر کدام به تجهیزات خاصی نیاز است.

 1. تعداد یک دستگاه DVR یا دستگاه ضبط دیجیتال تصاویر
 2. به تعداد موردنیاز دوربین مداربسته ( آنالوگ ، دیجیتال و …)
 3. به اندازه کافی سیم و کابل برای نصب دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

خلاصه و جمعبندی

در این مقاله سعی شد مراحل نصب دوربین مداربسته به بیان ساده بدون ذکر جزئیات ذکر شود.

هر کدام از قسمت های این مراحل خود نیاز به یک مقاله جداگانه و یا یک تا چند ساعت آموزش دارد.

به طور خلاصه برای نصب دوربین مداربسته برای یک خانه معمولی و ساختمان ساده:

 1. در قدم اول شما باید برای خرید سیستم دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته به آن تصمیم گیری کنید
 2. در قدم دوم خرید دوربین مدار بسته و تجهیزات وابسته را دارید.
 3. در قدم سوم یک محل مناسب برای نصب دوربین مدار بسته انتخاب می‌کنید.
 4. سپس در قدم چهارم کابل کشی و نصب تجهیزات مدار بسته را انجام میدهید.
 5. در مرحله آخر و قدم پنجم تنظیم نرم افزاری دوربین ها را انجام می دهید.

بسیاری از شرکت های امنیتی ساختمان وجود دارند که دوربین ، سنسور حرکت و تماس اضطراری خودکار را برای شما نصب می کنند. گرچه هزینه های آنها بیش از نصب معمولی دوربین مداربسته است. اما اگر خانه بزرگی دارید و از سیم کشی ناراحت هستید یا ویژگیهای اضافی مانند حسگرهای حرکتی و سیستم های هشدار می خواهید. با یک شرکت امنیتی در نزدیک خودتان تماس بگیرید.

خدمات دیجی سی سی تی وی

برای هرگونه سؤال درباره نصب سیستم نظارتی لطفاً در بخش دیدگاه ها در زیر مطلب نظر دهید.

همچنین می توانید برای راهنمای خرید و موارد دیگر تماس بگیرید.

در صورتی هم که نیاز به نصب سیستم دوربین مدار بسته دارید. ابتدا با ما تماس بگیرید! تا ضمن ارائه ۵ تا ۱۰ دقیقه مشاوره رایگان یک برآورد کلی از آنچه نیاز دارید به شما ارائه نماییم. در نهایت نیز در صورت تمایل شما قادریم با مناسب ترین قیمت بازار با کیفیت و سرعت بالا سیستم دوربین مداربسته شما را نصب و اجرا و به شما تحویل دهیم. در ضمن آموزش لازم جهت کار با سیستم به عنوان خدمات پس از فروش را بلافاصله بعد از اتمام کار در صورت آمادگی شما با شیوه قابل فهم و ساده به شما گفته خواهد شد.

اگر تصمیم تان جدی است :

همین الان با ما تماس بگیرید  (مشاوره رایگان)  ۰۹۱۲۸۲۷۹۰۲۲

 

لینک کوتاه مطلب: plink.ir b2n.ir is.gd bit.ly tinyurl.com clck.ru

 

 

یک فکر در مورد “نصب دوربین مداربسته (Installation of CCTV) به بیان ساده

 1. رسولی گفت:

  سلام
  در تعطیلات نوروز نصب دوربین مداربسته انجام میدید؟

  1. دیجی سی سی تی وی گفت:

   سلام
   خیر متاسفانه

 2. علی گفت:

  سلام
  قیمت نصب دوربین مداربسته به چه صورت است؟

  1. دیجی سی سی تی وی گفت:

   سلام وقت بخیر
   تماس بگیرید

 3. احمد گفت:

  ممنون مقاله خوبیه.

 4. niloofar گفت:

  salam
  doorbin hikvision mikham . nasb mikonid.

  1. دیجی سی سی تی وی گفت:

   سلام بله
   تماس بگیرید

 5. بهار گفت:

  دوربین های سیماران خوبن؟

  1. دیجی سی سی تی وی گفت:

   سلام
   کیفیت محصولات واقعا خوب است.
   خدمات پس از فروش و گارانتی خوب .
   قطعات به کار رفته با کیفیت.
   قیمت مناسب با توجه به سایر دوربین های no name و بدون برند.
   همه این ها ارزش خرید محصولات سیماران را بالا میبرد

 6. عباسعلی گفت:

  سلام
  من مازندرانم
  میاید نصب کنید؟

  1. دیجی سی سی تی وی گفت:

   سلام
   در حال حاضر خیر

 7. امین گفت:

  سلام من یه سوله دارم
  هم دزدگیر میخوام هم دوربین
  انجام میدید؟۱

  1. دیجی سی سی تی وی گفت:

   سلام تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *